Vliv minerálů ve vodě na vaše vlasy

Tvrdá voda s minerály ovlivňují negativně kondici vlasů

Minerály obsažené v běžné vodě mají negativní vliv na vaše vlasy. Kvůli nim mohou vypadat suché, snadno se lámat, kolísat ve stálosti barvy a ve výjimečných případech způsobit i vážnější problémy. Pokožka hlavy má tendence k zarudnutí a šupinatění. Poradíme vám, jak vlasům od usazených minerálů pomoci. 

Jak zjistíte, že máte doma tvrdou vodu

Když se tvrdá voda odpaří, zanechá po sobě minerály. Ty jsou vidět jako usazené vodní kapky na sklenici poté, co jste ji vyndali z myčky i jako usazeniny kolem víka rychlovarné konvice, nebo na dveřích sprchového koutu. Trvá vašemu šamponu déle, než napění, nebo kondicionér nefunguje tak, jak by po správném použití měl? I to může být znamením tvrdé vody. 

Co způsobí vápník nebo hořčík ve vlasech

Tvrdá voda obsahuje přebytek minerálů, mezi nimi například vápník a hořčík (a taky železo, měď, vápno, sodík atd.). Taková voda vytváří na vlasech film, který ztěžuje pronikání vlhkosti. Takové vlasy jsou časem sušší, matnější a velmi náchylné k zacuchávání a lámání. Pokud tento problém nebudete řešit, může to vést dokonce ke ztrátě výrazné části vlasů. Zjistěte, jak konkrétní minerál působí na vaše vlasy:

  • vápník & hořčík & křemík - vlasy působí mdle a zvolená barva je tmavší, než požadovaný odstín, 
  • měď - blond je nazelenalá, tmavé vlasy mají popelavý nádech. Při styku s peroxidem vodíku může dojít k rychlé a agresivní chemické reakci, která způsobuje tzv. „horké folie”. Při barvení se kouří z vlasů a může dojít až k úplnému poškození vlasů,
  • železo - vlasy mají teplé a mdlé odstíny, při zesvětlování vlasů může barva špatně chytnout,
  • olovo - odstín barvy je výrazně tmavší. Při styku s peroxidem vodíku může dojít k rychlé a agresivní chemické reakci, která způsobuje opět tzv. „horké folie” při barvení. 

Některé typy vlasů jsou na negativní vlivy tvrdé vody velmi náchylné. Vlasy, které jsou vysoce porézní, jsou citlivější  na minerály pronikající hlouběji do vlasů, jsou tedy citlivější na tvrdou vodu. Do této kategorie spadají barvené a chemicky ošetřené vlasy. Podobný vliv má tvrdá voda i na kudrnaté typy vlasů. I takové jsou náchylnější k vysušení a krepatění.

Jak zbavit vlasy přebytečných minerálů z tvrdé vody

Způsobů, kterými zbavíte vlasy přebytečných minerálů je hned několik. Můžete se zaměřit na vyčištění vlasů od minerálů a zároveň se postarat o prevenci v podobě filtrované vody.

Použijte čistící šampon

Čistící šampon pomůže oživit vlasy poškozené tvrdou vodou. Používejte ho alespoň jednou týdně a dejte si pozor na to, abyste zvolili takový produkt, který se soustředí konkrétně na tento problém, ne na vymývání stylingových přípravků. Doporučujeme ten od Malibu C.

Naneste masku na vlasy

Obnovte hydrataci a lesk vlasů pomocí vyživující masky na vlasy alespoň dvakrát týdně. Vybírejte takovou masku, která má nízké PH. 

Nainstalujte si sprchovou hlavici s filtrem

Speciální sprchové hlavice v sobě mají uhlíkový filtr, který se postará o odstranění minerálů dříve, než se voda dostane z hlavice na vaši pokožku nebo vlasy. Měkká voda je čistší a zdravější. Taková voda je jemnější pro pokožku hlavy a celého těla, zbytečně ji nevysušuje.