Silikony ve vlasové kosmetice

Silikony obsažené ve vlasové kosmetice dodají vlasům okamžitý lesk a vytvoří luxusní pocit. Jde ale jen o krátkodobou radost. Pokud šampony a kondicionéry se silikony používáte pravidelně, zaděláváte si na velké problémy. Všechny silikony nejsou stejné, vysvětlíme vám rozdíly mezi nimi.

Co to jsou silikony

Silikony jsou synteticky vytvořenou složkou. Najdeme je snad v každém kosmetickém přípravku. Ve vlasové kosmetice se vyskytují už od roku 1970. Působí jako lubrikant, uhlazují vlas, zajišťují jeho lesk a usnadňují rozčesávání. Pokud milujete hedvábnou texturu vlasového produktu a užíváte si to, jak je cítit ve vlasech, může za to právě obsažený silikon. 

Nerozpustné vs. rozpustné silikony ve vodě

Ve vlasových produktech se používají tři základní typy silikonů - rozpustné ve vodě, nerozpustné a odpařovací (někdy označované jako těkavé). Všechny se do kosmetiky přidávají za podobným účelem. Čím se liší?

Nerozpustné ve vodě

Při opakovaném použití se silikon na vlasu vrství a betonuje ho. Ukládá se do hloubky pod kutikulu vlasu, je důvodem toho, proč jsou vlasy u hlavy mastné a u konečků mdlé a ulepené. Většina těch, které končí na “cone” jsou silikony nerozpustné ve vodě. Nejčastěji je najdeme v kosmetice z drogerie. Nejrozšířenější je Dimethicone.

Silikony rozpustné ve vodě

Po použití se z vlasů jednoduše vymyjí. Složky obsahující předponu “peg” nebo “ppg” jsou obvykle silikony rozpustné (alespoň částečně) ve vodě. Takové obsahuje například oblíbená Olaplex kosmetika. Například: PEG-7 Amodimethicone.

Odpařovací silikony

Z vlasů se tento silikon odpaří 10 minut až dvě hodiny po aplikaci. Odpařující se silikony jsou snadno rozeznatelné, existují jen dva názvy: Cyclomethicone a Cyclopentasiloxane.

Proč jsou silikony špatné

Časté používání produktů, které obsahují silikony, může vést k jejich usazování na pokožce hlavy. To bývá příčinou mnoha problémů, mezi nimi například ucpání pórů a usazování vlasových folikulů, které může způsobit červené hrbolky a citlivost. 

Okamžitý lesk a luxusní vzhled je jen krátkodobý efekt, při dlouhodobém používání šamponů s nesmyvatelnými silikony vlas obalí a zabrání mu přístup k vodě, výživě, vitamínům a antioxidantům, které potřebuje. Proto se vlas rychle vysušuje, chřadne až zcela odumře. Následuje lámání nebo padání vlasů. 

Na vrstvy silikonu také špatně chytá barva a následně se rychleji vymývá. Vlasy hodně elektrizují. Pokud chcete vlasy zbavit silikonů, doporučujeme kosmetiku Malibu C. Její produkty dokáží vlas skvěle vyčistit od nežádoucích nánosů z běžné kosmetiky z drogerie. Speciální péči s produkty Malibu C si můžete dopřát v našem kadeřnictví bez nutnosti objednání.

Lidé s tenkými, jemnými a rovnými vlasy by kosmetiku se silikony používat neměli. Pokud je přesto nechcete vynechat, volte jen ty rozpustné ve vodě. Jemnější vlasy mají tendenci se častěji mastit, pokud na ně aplikujete nesmyvatelné silikony a zatížíte je, vypadají pak mastné a nevzhledné. 

Názor na kosmetiku se silikony není mezi odborníky jednotný. Někteří s ohledem na typ a kondici vlasu produkty s rozpustnými silikony doporučují. Jiní tvrdí, že jakýkoliv potencionální přínos nedokáže vynahradit zničené a vysušené vlasy se silným sklonem k lámavosti.